adet düzensizliği

Adet Gecikmesi Nedenleri Nelerdir? Nasıl Düzelir?

Adet düzensizliği ya da adet gecikmesi, kadınların sıklıkla yaşadığı problemlerden birisi olarak öne çıkmaktadır. Çeşitli nedenlerden dolayı yaşanabilen adet gecikmesi, sağlık sorunlarının da habercisi olabilir. Peki, adet gecikmesinin nedenleri nelerdir?

Genellikle kadınlarda adet dönemleri arasındaki süre 21 ile 35 gün arasında değişmektedir. Genel olarak, döngü 35 günü geçerse ve bundan sonra adlandırılırsa, 29-30 günde bir meydana gelen adet kanaması gecikmiş kabul edilir. Araştırmalar, her dört kadından birinin düzensiz adet kanaması yaşadığını gösteriyor. Gecikmiş adet kanaması da gebelik belirtilerine işaret edebilir ve çeşitli nedenlerden kaynaklanır. Düzensiz adet döngüleri de çeşitli hastalıkların belirtileri olabilir. Peki menstruasyonun gecikmesinin sebebi nedir? Düzensiz adet kanamasının nedeni?

HAMİLELİK BELİRTİLERİ NELERDİR? NASIL ANLAŞILIR?

 • Stres. Adet düzensizliğinin en önemli nedeni strestir. Adet dönemini düzenleyen beynin hipotalamus bölgesidir. Stres döneminde yaşanan durumlar beynin bu bölgesini etkiler ve adet düzensizliğinin kaynağıdır.
 • Düşük vücut ağırlığı. Adet gecikmesinin bir başka nedeni de düşük vücut ağırlığıdır. Kilonuz, kabul ettiğiniz normal kilonun% 10’undan azsa, vücudunuzun çalışma şekli değişir ve bu, yumurtlama üzerinde doğrudan olumsuz bir etkiye sahiptir. Bu durum adet düzenliliği sorununu ortaya çıkarmaktadır.
 • Aşırı kilo veya obezite. Düşük kilonun aksine fazla kilolu ve hatta obez olan kadınlarda adet düzensizliği sorunu vardır. Fazla kilo hormonal değişikliklere neden olur ve bu da menstrüasyonun gecikmesine neden olur.
 • Polikistik Over Sendromu (PCOS). Yumurtalıklardaki kistlerin androjenler gibi erkeklik hormonlarını aşırı üretme süreci adet düzensizlikleri yaratır. Öyle ki bu iki durum birbirini tetikliyor.
 • Doğum kontrol hapları. Doğum kontrol hapı kullanan kadınlar genellikle adet düzensizlikleriyle karşı karşıya kalır. Doğum kontrol hapları, yumurtalıklarınızın yumurta gelişimi ve salımını yapısal olarak engelleyen östrojen ve progesteron hormonları içerir. Düzenli aralıklarla kullanılan doğum kontrol hapı bırakıldıktan sonra adet düzensizliğinin düzelmesi 6 ayı bulabilir.
 • Kronik hastalıklar. Bir yıldan fazla süren veya ömür boyu etkisi olan kronik hastalıklar, adet düzensizliği üzerinde doğrudan etkiye sahiptir.
 • Erken menopoza girmek. Normalde kadınlar 45-55 yaşları arasında menopoz yaşarlar. 40 yaş ve öncesinde görülen peri-menopozal yumurta sayısı azalır ve adet düzensizliğine neden olur.
 • Tiroid problemleri. Hipertiroidizm, yani aşırı aktif veya Hipotiroidizm, yani yetersiz tiroid bezi de adet düzensizliği veya gecikmesine neden olabilir.
 • Adet gecikmelerinin en yaygın nedeni hamileliktir. Adet gecikmesinin nedenleri arasında bir kadının günlük yaşamında meydana gelen beklenmedik değişiklikler veya mevsim geçişi sırasındaki faktörler sayılabilir. Büyük travmalar ve ameliyatlar hasta için hem psikolojik hem de hormonal olarak stres yaratır. Bu nedenle ameliyat sonrası ilk aşamalarda adet gecikmesi çok yaygındır. Kolunuza uygulanan hormon çubuklarında doğum kontrol haplarının kullanılması, koruyucu enjeksiyonlar ve hormonların yan etkileri gebeliğe neden olan başlıca faktörlerdir. Siz de adet gecikmesi sorununuz varsa sağlık kontrollerinizi yaptırmak için doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.,

Adet Gecikmesi Belirtileri Nelerdir?

 • Yoğun karın ve bel ağrısı çekmek.
 • Hamile kalma potansiyalinizin olması.
 • Evde yapılan bir gebelik testinin hamile olduğunuz sonucunu göstermesi,
 • İki düzenli periyodu kaçırmanız ve altındaki etken nedeni bilmemeniz.
 • 16 yaşına kadar regliyi görmemeniz.
 • 14 yaşına kadar göğüslerinizin büyümemesi ya da kasık tüylerinin gelişmemesi.

ADET GECİKMESİNE NE İYİ GELİR?

 • Zencefil: Zencefil adet döngüsünü düzenlemek ve adet kanamasını azaltmak için çok faydalıdır. Adet döngünüzü iyileştirebilir ve gecikmiş veya yetersiz dönemlerle başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Bir çay kaşığı taze çekilmiş zencefili bir bardak suda 5-7 dakika kaynatın. Yemeklerden sonra günde üç kez iç. Yaklaşık bir ay veya daha fazla.
 • Tarçın: Tarçının adet döngüsünü düzenlemek ve adet kramplarını azaltmak için faydalı olduğuna inanılıyor. Çin tıbbına göre vücutta ısınma etkisi vardır. Ayrıca insülin seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilen ve düzensiz adet kanamasını etkilediğinden şüphelenilen oksikalkon içerir. Polikistik over sendromlu kadınların adet dönemine tarçın etkisi halen devam etmektedir.
 • Zerdeçal: Zerdeçal, adet döngüsünü düzenlemede ve hormonları dengelemede harika bir iş çıkarır. Anti-spazmodik ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir ve adet ağrısını hafifletebilir. Bardağa çeyrek çay kaşığı zerdeçal dökün. Ardından bir çay kaşığı bal ve sıcak süt ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın ve her gün için.
 • Rezene: Rezene tohumlarının faydaları mutfakta kullanımla sınırlı kalmayıp, tıbbi özellikleri de vardır. Bu tohumlar penten özelliklerine sahiptir, bu yüzden sadece yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda menstrüasyonu da iyileştirirler. 2 çay kaşığı rezene tohumunu bir bardak suya koyun. Sabah suyu süzün. Her gün içmeyi dene.
 • Kişniş: Kişniş, adet döngüsünü düzenlemek ve normalleştirmekle sorumlu kereviz fenolü içerir. Her gün bir bardak maydanoz suyu içmek adet döngünüzü daha sağlıklı ve düzenli hale getirecektir. Maydanoz ve kişniş yapraklarını meyve sıkacağından geçirin. Maydanoz suyunu bardağa dökün. Tatlandırmak için bir çay kaşığı şeker koyabilirsiniz.
 • Aloe: Düzensiz dönemler için etkili bir ev ilacı. Aloe vera, adet kanamasına neden olan hormon üretimini artırabilir ve düzenli adet döngüsüne yardımcı olabilir. Aloe vera jeli kullanmak için aloe vera yaprağını çıkarın ve ikiye bölün. 1 yemek kaşığı balı aloe vera jeli ile karıştırabilirsiniz. Bu karışımı kahvaltıdan önce alın. İyi sonuçlar elde etmek için işlemi en az üç ay tekrarlayın. Bununla birlikte, herhangi bir aloe vera jeli içmemeye dikkat edin.
 • Meyve suyu ve sebze suyu: Meyve suyu ve sebze suyu adet dönemini uzatmaya yardımcı olabilir. Üzüm suyu ve havuç suyu, düzensiz adet görme riskini azaltan en bilinen meyve sularıdır. Adet çok geç ise, aloe vera suyunu da deneyebilirsiniz.
 • Kişniş tohumları: İki bardak suya 1 tatlı kaşığı kişniş tohumu ekleyin. Su hacmi yarı yarıya azalana kadar kaynatın. Çözeltiyi süzün ve doğumdan önceki günlerde birkaç gün boyunca günde üç kez için. Bu tedaviyi bir veya iki ay deneyebilirsiniz. Veya her gün kişniş suyu içebilirsiniz.
 • Safran: 1 çay kaşığı safranı bir bardak suda kaynatın. Miktar bir çorba kaşığı azalana kadar pişirin. Bu infüzyonu üç parçaya bölün ve arka arkaya üç gün boyunca aynı miktarda suyu günde birkaç kez alın.
 • Elma sirkesi: Elma sirkesi insülin ve kan şekerini düşürebilir ve adet dönemlerini doğal olarak düzenleyebilir. Düzensiz adet kanamasını önlemek için yemekten önce her gün 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi suyu iç.
 • İncir: İncir, gecikmiş adet kanaması sorununu azaltmaya büyük ölçüde yardımcı olabilecek besleyici bir meyvedir. İncirlerin üzerine az miktarda su dökün ve içeriği yarı yarıya azalıncaya kadar kaynatın. Daha sonra adet normale dönene kadar günde bir veya iki kez için. Nar suyu: Her gün nar suyu içmek normal adet döngüsüne yardımcı olacaktır. Bir bardak taze sıkılmış nar suyu idealdir. Suyu her gün içmek için 3 porsiyona bölün.
 • Ananas: Çok miktarda tüketilirse adet görmeyi kolaylaştıran etkili gıdalardan biridir.
 • Kabak çekirdeği: Düzensiz dönemler için en etkili çarelerden biri kabak çekirdeğidir. Kabak çekirdeği hormonları düzenlemeye yardımcı olur ve bu nedenle adet döngüsünü düzenlemeye yardımcı olur. Bu kabak çekirdeği mükemmel bir fosfor, magnezyum, manganez, bakır, çinko, demir, protein ve esansiyel yağ asitleri kaynağıdır. Kabak çekirdeğindeki esansiyel yağ asitlerinin varlığı hormon üretiminin artmasına yardımcı olur.
 • Papaya: Papaya, adet dönemini düzenlemede yararlı kabul edilir. Rahim kası liflerinin doğru şekilde kasılmasına yardımcı olmak ve teşvik etmede çok iyi bir rol oynayabilir. Özellikle stres ve menopozla ilgili düzensiz dönemler için faydalıdır. Papaya ayrıca C vitamini, karoten, folik asit, potasyum, pantotenik asit, B vitaminleri, magnezyum, bakır ve lif bakımından da zengindir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.