FATİHİN AYASOFYA BEDDUASI

  Ayasofya

Fatih Sultan Mehmet Han Hz. 1453 yılında fethettiği İstanbul ‘un en büyük mabedi olan Ayasofya’yı camiye çevirmiştir. Osmanlı’da feth edilen yerlerde ki en büyük mabedi cami yapma geleneği vardı. Böylece manen de fetih gerçekleştirmiş olunuyordu.

Fatih Sultan Mehmet Han Ayasofya’nın tekrar kiliseye çevrilmesini yasaklamış ve çeviren kişilere de büyük bir beddua bırakmıştır.

“Allah’ın, Meleklerin ve Bütün İnsanların La’neti Üzerlerine Olsun.Ebeddiyyen Cehennemde Kalsınlar,Onların Azapları Asla Hafifletilmesin ve Onlara Ebeddiyyen Merhamet Olunmasın.Kim Bunları Duyup Gördükten Sonra Değiştirirse,Vebali ve Günahı Bunu Değiştirenlerin Üzerine Olsun.Hiç Şüphe Yok ki,Allah Herşeyi İşitir ve Herşeyi Bilir..”


Atam Fatih Sultan Mehmet Han’ın Ayasofya Camii’nin Asli Amacının Dışında Kullanılması Durumunda Yaptığı Ağır Bedduaydı ve En Büyük Dertlerimizdendi..
Biz ve Tüm Müslümanlar Bugün, Bu Bedduadan Kurtulduk..

Sonrası Ne Olacak

Ayasofya’nın cami olması İslam aleminin sevinç ve büyük bir mutluluk, fakat bu sevinç Hiristiyan aleminde de kin ve öfke ye sebep olmuştur. Özellikle Yunan medyasında önemli yer tutmuştur.

Bu günlerden sonra camilere ve İslam’a saldırıların artacagina şüphe yoktur. Ayasofya biz Türk milleti için Fatih’in emaneti olarak büyük bir önem arz eder. Ve gelecek bütün saldırılara en güzel cevabı verecek bir milletiz.

Ayasofya’nın Tarihi İçin göz atabilirsiniz https://liyasel.com/ayasofyanin-tarihi-ve-onemi/

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.