baş ağrısı nedenleri

Baş Ağrısı Nedenleri Ve Türleri Nelerdir?

Baş ağrısı nedenleri ve türleri nelerdir? Genel olarak, tüm insanlar hayatlarının bir döneminde sadece bir kez de olsa baş ağrısı yaşamıştır. Baş ağrısı nedenleri, şiddetine bağlı olarak bir kişinin yaşam kalitesini etkileyebilir. Şiddetli baş ağrısı olan çoğu insanın günlük işlerini yapmakta güçlük çektiği görülebilir. Baş ağrısı; Başın belirli bir bölümünde zonklayıcı, sıkıştırıcı ve belirgin şekilde rahatsız edici bir durum olarak bilinir. Baş ağrısı, birkaç saat veya birkaç gün boyunca kademeli veya aniden ortaya çıkabilir.

Bazı durumlarda baş ağrıları menenjit, felç, ensefalit ve COVID-19 gibi yaşamı tehdit eden hastalıkların bir belirtisi olabilir. Hayatınızda ilk kez aniden gelişen ve aşağıdakilerden herhangi birinin eşlik ettiği bir baş ağrınız varsa, bir hastanenin acil servisine gitmeli veya 112‘yi aramalısınız.

Baş Ağrısı İki Guruba Ayrılır

Primer ve fonksiyonel baş ağrılarında baş ağrısının altında yatan başka bir hastalık yoktur. Gerilim tipi baş ağrısı, migren, nevraljik baş ağrısı ve küme baş ağrılarını içerir. İkincil grup, diğer hastalıkların bir belirtisi olarak ortaya çıkan baş ağrılarını içerir. Akut sinüzit, diş problemleri, kulak enfeksiyonları, grip, glokom, serebral vasküler bozukluklar, iyi huylu veya kötü huylu beyin tümörleri, hipertansiyon, kafa travması gibi nedenlerle oluşur. Baş ağrılarının çoğu masumdur ve en yaygınları gerilim tipi baş ağrısı ve migren baş ağrısıdır. Ancak başağrısı ani başlayan ve çok şiddetli olduğunda, eğer hasta hipertansif hastalarda “kafamda patlayan bomba”, “hayatımda yaşadığım en kötü baş ağrısı” gibi bir cümle kullanırsa, baş ağrısı ile birlikte bulantı ve kusma veya tedaviye cevap vermeyen uzun süreli baş ağrılarında beyin kanaması. veya diğer ciddi hastalıklar akla gelmeli. Baş ağrısı nedenleri arasında türlere ayrılır.

Gerilim Tipi

En yaygın görülen bu baş ağrısı başka bir hastalığa bağlı değildir ve nedeni bilinmemektedir. Beyinde bir hasar yoktur ve nörolojik bulgular görünmez. Gerilim tipi baş ağrısı, başın etrafında bir bant varmışçasına basınç hissine sebep olur.
Bu ağrı hafif ve orta şiddette hissedilir, başta ağırlık ve baskı olarak kendini gösterir. Stres, uykusuzluk ve çalışma ortamı ağrıyı tetikleyebilir.  

Migren Tipi Baş Ağrıları

Migren genellikle şiddetli bir baş ağrısı şeklidir. Migreni diğer baş ağrılarından ayıran belirtiler şunlardır: Nöbetlerde gelir ve başlangıçta ‘aura’ adı verilen öncül semptomlara sahip olabilir, Ağrıya bulantı ve kusma eşlik eder, Başın yarısını veya tamamını kaplayabilir, Çok nadir olabilir veya haftada birkaç kez gelebilir.

Küme Tipi Baş Ağrıları

En sık ilkbahar ve sonbahar döneminde meydana gelen, 30-45 gün sürebilen çok şiddetli, genellikle tek taraflı ağrılar şeklinde ortaya çıkar. Bu semptomlara lakrimasyon eşlik ediyorsa veya ağrı sabah uyanıyorsa bu tipten şüphelenilir.

Nevraljik Tipi Baş Ağrısı

Nevraljik ağrılarda kişi yaşadığı ağrıyı; ani elektrik çarpması veya şiş sokulması şeklinde tarif ediyor. 
Sinir uçlarının duyarlılıklarının artması, soğuk etkisi, dolaşım bozuklukları, kafein ve nikotin etkilerine, santral sinir sisteminde eksitatör (uyarıcı) nörotransmitter (sinir hücreleri arasındaki iletişimi sağlayan maddeler) maddelerin artışı gibi değişik nedenlere bağlı olarak gelişebiliyor.
Bunlar arasında en sık karşılaşılan neden soğuğa maruz kalma olarak biliniyor. 

Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Baş ağrısı sıklıkla eşlik eden bulgularla değerlendirilmelidir. Bunlar; Bulantı, ışığa ve sese duyarlılık ve kusma şeklinde görülür. Çoğu baş ağrısı ciddi hastalıklardan kaynaklanmazken, bazı durumlarda acil müdahale gerektiren yaşamı tehdit eden durumlar ortaya çıkabilir. Bir nörolog, olası nedenleri ve uygun tedaviyi belirlemenize yardımcı olacaktır.

Baş Ağrısı Belirtileri Tİplere Göre

GERİLİM TİPİ BAŞ AĞRISI BELİRTİLERİ

Başta dolgunluk hissi ile birlikte baş ağrısı, Alında veya şakaklarda basınç hissi, Saçlı deri, boyun ve omuz kaslarında hassasiyet Işığa ve sese duyarlılık (Migrendeki kadar şiddetli değil.) Gerilim tipi baş ağrısında migrende olduğu gibi mide bulantısı, kusma ve görme bozuklukları görülmez. Gerilim tipi baş ağrılarında fiziksel aktiviteler ağrıyı etkilemez, tersi iyi olabilir.

MİGREN TİPİ BAŞ AĞRISI BELİRTİLERİ (Prodrom)

Baş ağrısının başlamasından 1 veya 2 gün önce hastalar, yaklaşan migren atağı için uyarıda bulunan küçük değişiklikler fark edebilir: Kabızlık Ruh hali değişiklikleri, karamsarlık, huzursuzluk; Yemek yeme arzusu Boyun tutulması Artan susuzluk ve idrara çıkma Sık sık esneme

AURA

Migren atağı başlamadan önce yaşanan duyusal değişiklikler: Dokunma hissinde zayıflık (duyusal), Konuşma bozukluğu Görme bozuklukları, Uyuşma veya karıncalanma.

ATAK

Migren atakları 4 ila 72 saat sürebilir. Ataklar nadir olabilir veya haftada veya ayda birkaç kez meydana gelebilir. Migren atağı sırasında hastalar; Zonklayan kalp atışı, Bulantı kusma, Işık – aşırı ses ve hatta dokunma hissi, Bulanık görme Baş dönmesi Bazı durumlarda bayılabilir.

ÇOCUKLARDA BAŞ AĞRISI

Çocukluk çağında birçok baş ağrısı şikayeti teşhis edilemez. Çocuklar genellikle ebeveynlerinin ağrı kesici ilaçları işe yaramadığında veya bu tür baş ağrısı şikayetleri günlük yaşamlarını etkilediğinde onları doktora götürür. Çocukluk çağında sık görülen baş ağrıları; Birincil (birincil) tip, gerilim tipi baş ağrısı ve migren olarak bilinir. Birincil (birincil) baş ağrısında çocuklar genellikle ağrının kafatasının ön kısmında olduğunu belirtir. Aileler çocukluk çağında başın arkasındaki baş ağrısı için mutlaka tıbbi yardım almalıdır. Gerilim tipi baş ağrılarında stresli yaşam olayları göz önünde bulundurulduğunda bir nörolog tarafından sorgulanmalıdır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları nelerdir? TIKLA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.