bmw audi mersedes

BMW mi?, Audi mi ?Mercedes mi, Özelliklere Göre kıyaslama

Mercedes, BMW ve Audi karşılaştırması ile markalar arasındaki özellik avantajlarını keşfedin ve karar verin! Dünyanın en iyisi olarak bilinen otomobillerin Alman mühendisliği olduğunu biliyoruz. Türkiye’nin birçok yerinde de en çok tercih edilen marka Alman kafasının ürettiği otomobiller ilgi çekiyor. Peki hangi Alman lüks arabası daha iyidir? Mercedes, BMW veya Audi?

Lüks otomobiller denilince ilk akla gelen markaların üçü de var. Üç otomobil üreticisi de sadece tarihe geçen otomobiller üretmekle kalmadı, aynı zamanda kendi yaklaşımlarıyla otomobillerini lükse dönüştürmeyi başardı. BMW kendisini “En İyi Sürüş Makinesi” olarak tanımlarken, Mercedes kendisini “En İyi ya da Hiç” olarak tanımlıyor. Audi ise teknolojiye verdiği önemi “Teknolojiyle Bir Adım Önde” (Vorsprung durch Technik) sloganıyla vurguluyor. Aslında, her üç marka da güvenli sürüş ve performans için sürekli olarak yeni otomobiller geliştiriyor ve dahası, otomotiv teknolojisinde en üst noktaya ulaşmak için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya devam ediyorlar.

Lüks bir otomobil düşünenlerin çeşitli seçeneklere erişiminin olması önemlidir. Seçenekler sınırlı olduğunda, ihtiyaçlara uyan bir araba bulmak neredeyse imkansız görünebilir. Ancak, BMW, Mercedes ve Audi markalarından birine sahip olmayı düşünüyorsanız, şanslısınız. Çünkü her üç marka da modellerinin çeşitliliği ile kullanıcılarına bol seçenek sunuyor.

Peki Hangisi Daha iyi

Peki, BMW, Mercedes ve Audi’yi karşılaştırırken hangisi öne çıkıyor? Elbette bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişiyor. Ancak kendinizi Mercedes-Benz’e daha yakın bulursanız, Mercedes Maybach ve C, E ve S Serisi lüks sedanda en çok tercih edilen modellerdir. Ayrıca bu arabalar kullanıcının istek ve ihtiyaçlarına göre özellikler ve performans açısından özelleştirilebilir.

BMW söz konusu olduğunda, seçenekler daha da genişleyebilir. Her biri geniş bir özellik yelpazesine (BMW 1 Serisi, BMW 2 Serisi, BMW 3 Serisi, BMW 4 Serisi, BMW 5 Serisi, BMW 6 Serisi, BMW 7 Serisi) sahip yedi farklı araç serisi sunan marka, X Serisi, M Serisi ve BMW i Serisini ekler.

Audi ise kullanıcılarına farklı taleplerine hitap edebilecek oldukça fazla seri seçeneğine sahip. A1, A3, A4, A5, A6, A7, A8, RS serisi ile lüks binek otomobil seçeneklerini çoğaltırken şehir içinde SUV tercih edenler için Q2, Q3, Q5, Q7, Q8 serisini öne çıkarıyor. Sportif otomobil tutkunları içinse TT, e-tron ve R8 öneriliyor.

bmw audi mersedes
bmw audi mersedes

Mercedes mi BMW mi Audi mi sağlam?

İstanbul gibi büyük bir şehirde yaşıyor ve her gün karmakarışık trafikle karşılaşıyorsanız, en büyük endişelerinizden birinin kullandığınız arabanın sağlamlığı olması normaldir. Genel kanı, gelişen teknoloji sayesinde otomobillerin artık çok güvenli ve sağlam olduğu yönünde olsa da, sürücülerin kullandıkları aracın kapsamlı koruma ve dayanıklılığa sahip olduğundan emin olmak için belirli özellikleri incelemesi gerekiyor. Mercedes, Audi veya BMW’den bir model kullanıyorsanız, gelişmiş güvenlik teknolojisine sahip sağlam bir arabanız var. Örneğin Mercedes, otomobillerinde “Arabanın 6. Hissi” olarak tanımladığı PRESAFE® teknolojisini kullanıyor. Olası bir çarpışma anına özel olan bu teknoloji, sensörler sayesinde çarpışmanın şiddetini ve araca verilen hasarı en aza indirebiliyor.

BMW ise Şerit Tutma Yardımı ve Kör Nokta Görüş Destek Sistemi adı verilen teknolojilerle kullanıcılarını herhangi bir kazadan korur. Ek olarak, BMW otomobillerinde olası bir kaza sırasında oluşacak hasarı en aza indirecek bir güvenlik gövdesi kabuğu bulunur. BMW tarafından üretilen tüm araçlar ayrıca yan darbe korumasına sahiptir. Yüksek kaliteli otomobillerde dört tekerlekten çekişin öncüsü olan Audi’nin gelişmiş quattro teknolojisi, iki tekerlekten çekişli araçların çekiş kaybı yaşadığı koşullarda (kaygan veya asfaltsız yollarda) güvenli sürüş sağlar. Markanın bir diğer güvenli sürüş teknolojisi de Pre Sense City … Kazaların çoğunu 40 km / saate kadar önlerken, çarpma hızını ve çarpışmanın etkisini 85 km / saate kadar düşürüyor. Sistem, ön emniyet kemerlerini otomatik olarak geriyor ve gerektiğinde açık pencereleri kapatıyor.

Elimizden geldiğince Mercedes, BMW veya Audi’ye soranların aradıkları cevabı bulmalarına daha iyi yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ancak 3 markanın da hem güvenlik, hem teknoloji hem de donanım olarak sürekli yeni şeyler denediğini ve teknolojide çığır açtığını söylemek yanlış olmaz. Bu nedenle, bu karşılaştırmayı yapmak her geçen gün daha da zorlaşıyor.

Performans söz konusu olduğunda BMW, Audi ve Mercedes’in bu alanda da büyük rakipler olduğu biliniyor. Lüks araçlar genellikle performanslarıyla kendi adlarına konuşurlar. Yani Mercedes, BMW veya Audi daha mı hızlı? Her üç markanın da odak noktası, sürücülerin önemsediği yüksek performanslı otomobiller üretmektir. BMW 3 ve 4 Serisi’nin küçük ama lüks otomobilleri hız ve performans açısından öne çıkıyor. Ayrıca markanın SUV modelleri de dikkat çekiyor. Mercedes’in CLS Serisi, en yüksek performanslı lüks sedan spor otomobillerinden biridir. Audi’de hız ve performans açısından en öne çıkan modeller TT ve R8 olurken, A serisi binek otomobil modelleri ve Q serisi SUV modelleri şehir hayatında sportifliği ve yüksek performansı sevenlerin tercihi oluyor.

Eğer uzun araştırmalar sonucu Mercedes BMW Audi kıyaslaması yaptınız ve yine de kafanızda sorular varsa üç markanın da birer modelini seçip denemenizde fayda var. Hem stilleri hem duruşları hem de geniş yelpazedeki model seçenekleriyle üç marka da kullanıcılarını ziyadesiyle mutlu ediyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.