baş ağrısı nedenleri

Alzheimer Hastalığı Evreleri Ve Tedavisi Var Mı?

Hayatı ciddi şekilde etkileyen bir hastalık olan Alzheimer hastalığı ilk olarak 1906 yılında Alman psikiyatrist ve patolog Alois Alzheimer tarafından tanımlanmış olup, beyin dokularında ciddi hasara neden olduğu tespit edilen Alzheimer hastalığı için hala etkili bir teşhis ve tedavi yöntemi bulunmamaktadır. 65 yaş üstü insanlar.

ALZHEİMER EVRELERİ

Alzheimer hastalığı tipik olarak üç genel aşamada yavaş ilerler; hafif (erken evre), orta ve şiddetli (geç evre). Alzheimer, insanları farklı şekillerde etkilediği için, bunama semptomlarının zamanlaması ve şiddeti, her bir kişi Alzheimer’ın aşamalarında farklı şekilde ilerlediğinden değişir. Alzheimer hastalığının semptomları, hastalığın ilerleme hızı değişse de zamanla kötüleşir. Ortalama olarak, Alzheimer hastası bir kişi teşhis edildikten sonra dört ila sekiz yıl yaşar, ancak diğer faktörlere bağlı olarak 20 yıla kadar yaşayabilir.

Beyindeki Alzheimer ile ilgili değişiklikler hastalık belirtilerinden yıllar önce başlar. Yıllarca sürebilen bu döneme Preklinik Alzheimer hastalığı denir. Aşağıdaki adımlar, belirtiler ortaya çıktıktan sonra becerilerin nasıl değiştiği konusunda genel bir fikir verir ve yalnızca genel bir kılavuz olarak kullanılmalıdır. (Demans (demans), Alzheimer ve diğer beyin hastalıklarına eşlik eden zihinsel gerileme semptomlarını tanımlayan genel bir terimdir.

Aşamalar üç kategoriye ayrılır: hafif Alzheimer hastalığı, orta Alzheimer hastalığı ve ağır Alzheimer hastalığı. Aşamalar üst üste gelebileceğinden Alzheimer’lı bir kişiyi belirli bir kategoriye koymanın zor olabileceğini unutmayın.

ALZHEİMER EVRELERİ

Aşamalar üç kategoriye ayrılır:

Hafif Alzheimer hastalığı, orta derecede Alzheimer hastalığı ve şiddetli Alzheimer hastalığı. Alzheimer’lı bir kişiyi belirli bir kategoriye koymanın aşamalar çakışabileceğinden zor olabileceğini unutmayın.

Hafif Alzheimer hastalığı (erken dönem)

Alzheimer’ın ilk aşamasında kişi bağımsız çalışabilir. Hala araba kullanabilir, çalışabilir ve sosyal faaliyetlerin bir parçası olabilir. Bununla birlikte kişi, tanıdık kelimeleri unutmak veya günlük nesnelerin yerini unutmak gibi bir süre hafızasında kalmış gibi hissedebilir. Bireye yakın olan arkadaşlar, aile veya diğerleri zorlukları fark etmeye başlar. Ayrıntılı bir tıbbi görüşme sırasında, doktorlar hafıza veya konsantrasyon ile ilgili sorunları tespit edebilir.

Yaygın zorluklar:

 • Doğru kelime veya adla ilgili sorunlar
 • Yeni insanlarla tanışırken isimleri hatırlamada güçlük Sosyal veya iş ortamlarında görevleri yerine getirmede zorluk.
 • Birinin okuma materyalini unutmak
 • Değerli bir nesneyi kaybetmek veya yanlış yerleştirmek
 • Artan planlama veya organizasyon sorunları

Orta Alzheimer hastalığı (orta evre)

Orta Alzheimer tipik olarak en uzun aşamadır ve yıllarca sürebilir. Hastalık ilerledikçe Alzheimer hastası için daha fazla bakım gerektirecektir. Alzheimer’ın hafif evresinde demans semptomları daha belirgindir. Bir kişi fatura ödeme gibi görevleri yerine getirmede daha fazla güçlük çekebilir, ancak yine de hayatıyla ilgili önemli ayrıntıları hatırlar. Alzheimer’ın beklenmedik şekilde, sinirlenmek veya kızmak gibi kafa karıştırıcı sözlerle davrandığını veya banyo yapmayı reddettiğini fark edebilirsiniz. Beyindeki sinir hücrelerinin hasar görmesi, düşünceleri ifade etmeyi ve rutin iş yapmayı zorlaştırabilir.

Bu noktada, semptomlar diğerlerine göre daha belirgin olacaktır ve şunları içerebilir:

 • Kişinin kendi kişisel geçmişiyle ilgili olayları hatırlamaması
 • Özellikle sosyal veya zihinsel açıdan zor durumlarda kötümser veya içine kapanık hissetmek
 • Kendi adreslerini, telefon numaralarını veya mezun oldukları liseyi veya diğer okulu hatırlayamama
 • Nerede oldukları veya hangi gün oldukları konusunda kafa karışıklığı
 • Herhangi bir olay için uygun kıyafeti seçerken yardıma ihtiyaç duyulması
 • Bazı insanlar mesaneyi ve bağırsakları kontrol etmekte sorun yaşarlar Gündüz uyumak ve geceleri huzursuzluk gibi uyku düzenindeki değişiklikler
 • Artan gezinme ve kaybolma riski
 • Şüpheler ve sanrılar dahil olmak üzere kişilik ve davranıştaki değişiklikler veya elleri kavrama gibi zorlayıcı, tekrarlayan davranışlar

Şiddetli Alzheimer hastalığı (geç dönem)

Bu hastalığın son aşamasında demans semptomları şiddetlidir. Bireyler çevrelerine tepki verme, konuşmaya devam etme ve sonunda hareketi kontrol etme becerilerini kaybeder. Hala bazı kelimeleri veya cümleleri konuşabilirler, ancak acıyı iletmek zorlaşır. Hafıza ve bilişsel beceriler bozulmaya devam ettikçe, önemli kişilik değişiklikleri meydana gelebilir ve bireyler günlük aktivitelerde kapsamlı yardıma ihtiyaç duyar.

Alzheimer hastalığı
Bu aşamada, bireyler şunları yapabilir:
 • Günlük aktiviteler ve kişisel bakım konusunda günün her saati yardıma ihtiyacınız var
 • Son deneyimler ve çevre konusundaki farkındalığını kaybetmeye başlarlar
 • Yürüme, oturma ve sonunda yutma gibi fiziksel yeteneklerdeki değişiklikler
 • İletişim kurmakta güçlük çekiyorlar
 • Özellikle zatürree gibi enfeksiyonlara karşı hassastırlar

ALZHEİMER TEDAVİSİ

Şu anda Alzheimer için bir tedavi yok, ancak semptomlar için tedaviler mevcut ve araştırmalar devam ediyor Mevcut Alzheimer tedavileri Alzheimer’ın ilerlemesini durdurmasa da, bunama semptomlarının kötüleşmesini geçici olarak yavaşlatabilir ve Alzheimer hastalarının yaşam kalitesini iyileştirebilir. Bugün, hastalığı tedavi etmenin daha iyi yollarını bulmak, hastalığın başlangıcını geciktirmek ve gelişmesini önlemek için dünya çapında bir çaba gösterilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.