ÇOĞUMUZUN BİLMEDİĞİ GERÇEKLER

1. Bunu Biliyor muydunuz?

Uykunun gerçek olmadığı bir komplo var, uyurken gerçek hedeflerimize seyahat ettiğimizde ruhumuzun vücudumuzu terk ettiğine inanan insanlar var. Hatırladığımız rüyaların sadece ruh çıkarken yaptığınız şeylerle olduğuna inanılıyor!

2. Dünyanın En Sessiz Yeri.

Dünyanın en sessiz odası 20,35 desibel. Çok sessiz, kendi organlarınızı duyabilirsiniz: kalbiniz, mideniz, hatta damarlarınızdan akan kanı bile duyabilirsiniz.

3. İlk Yapay Zeka Kurbanı – Tom

4. Uzayda Yaşamak, Dünya’da Yaşamakla Aynı Değildir.

NASA, uzay aracının içindeki ekosistemin günlük astronot yaşamında büyük bir rol oynadığını öğrendi. Mikroplar uzayda özellikleri değiştirebilir ve vücudunuzda doğal olarak yaşayan mikroorganizmalar uzay istasyonu gibi kapalı habitatlarda kişiden kişiye daha kolay aktarılır.

5. Güneş’in Gerçek Rengi.

Güneşin sarı veya turuncu olduğu yaygın bir yanlış anlamadır. Güneşin gerçek rengi beyazdır. Güneşin bize sarı gibi görünmesinin nedeni, dünya atmosferinin kırmızı, turuncu ve sarı gibi daha yüksek dalga boyu renklerini daha az kolayca dağıtmasıdır. Bu nedenle, gördüğümüz dalga boyları var, bu yüzden güneş sarı görünüyor.

6. Bu Atlamayı Yapacak mısınız?

Eğer dünyanın bir ucundan diğerine bir tünel kazıp diğer tarafa atlarsanız, diğer taraftan kaçamazsınız, iki uç arasında bir yo-yo gibi salınacaksınız.

7. İkinci En Güçlü Fırtına.

Dorian kasırgası, Atlantik Okyanusu’nda kaydedilen en güçlü ikinci fırtınaya bağlıdır. 2019, Atlantik’te kategori 5 ile rekorun en uzun çizgisi olan dördüncü düz yıl oldu.

8. 4000 Yıllık Kaya Oluşumu.

Suudi Arabistan’da A1-Naslaa adlı 4000 yıllık bir kaya var ve lazer gibi hassasiyetle yarı yarıya kesilmiş gibi görünüyor. Şimdiye kadar kimse bunun nasıl olduğunu bilmiyor. Bazıları, eski uygarlığın tarih kitaplarımızın bize söylediğinden daha gelişmiş olabileceğini söylüyor. Kesin nedeni hala bilinmiyor!

9. Ukrayna Mühendis Yaratıcılık.

Ukraynalı bir mühendis çıkarılabilir kabinli bir uçak tasarladı. Acil bir durumda kabin kırılır, paraşütler açar ve yolcuları güvenli bir şekilde denize veya yere yüzer.

10. Bill Gates Sivrisinek Deneyimi.

Bill Gates sıtmayla ilgili bir TED konuşması sırasında izleyiciye sivrisinek dolu bir kavanoz çıkardı: “Sadece yoksul insanların deneyime sahip olması için hiçbir neden yok.”

11. En Hafif Katı Malzeme.

Grafen Aerojel, gezegendeki en hafif katı maddedir. Şimdiye kadar en az yoğun malzemeyi oluşturmak için yola çıkan Çinli bilim adamları tarafından yapıldı. Burada kiraz çiçekleri üzerinde dengenin altında.

12. 80.000 $ Maliyet Göktaşı.

‘NWA 7034’ yaklaşık 80.000 $ ‘lık bir Mars göktaşı!

Bu göktaşı özel yapan şey, yaklaşık 4 milyar yıl önce Mars’ta var olan okyanuslardan elde edilen tuzlu su içermesidir!

13. Pet Penguin ile tanışın – La La

Biliyor musun ?

Japonya’da La La adında bir evcil hayvan pengueni var. Her gün sırt çantasıyla kasabaya yürür ve yerel balık pazarından balık toplar.

Beğendiysen yorum yap🙂

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.