ESKİ MISIR’DA KEDİLER NEDEN KUTSALDI ?

Eski Mısır’da, kediler kutsal sayılırken Ortaçağ Avrupa’sında kara kedileri uğursuz, sâhiplerini ise cadı olarak îlân edip ikisini birlikte ateşe atıyorlardı.

Osmanlılarda kediler ev halkından biriydi. Dünyâ lîderlerine gelince, Hitler ve Eisenhower gibi sevmeyenlerin yanında, Churchill ve 2. Abdülhamid kedi besleyenler, Napoleon gibi kediden korkanlar da vardı.

KEDİLER NEDEN KUTSAL

Mısır inancına göre güneş, batıp kaybolduktan sonra yeraltına gider ve bir kedinin içine girerek, en büyük düşmanı şeytan yılan Apophis’i öldürürdü. Geceleri bile kedilerin gözleri güneş gibi parlayıp, tıpkı gündüz gördüğü gibi görmeleri sebebiyle, Güneş Tanrısı’nın kedilerin içine girdiğinin kanıtı olarak görülüyordu.

Herodot, bir hane halkının, kedileri öldüğünde kaşlarını bir işaret olarak tıraş edeceklerini yazdığı kaydedildi. Yas dönemi, kaşlar büyüdüğünde tamamlanıyordu. (Joshua J. Mark).

Başlangıçta şiddetli bir dişi aslan ve daha sonra bir kedi olarak tasvir edilen tanrıça Bastet, eski Mısır mitolojisindeki en popüler tanrılardan biriydi. Ev, kozmetik, kediler, aşk, sevinç, zevk, annelik, doğum, koruma, kadın, doğurganlık ve çok daha fazlasınında tanrıçasıydı.

KEDİLER DE MUMYALANDI

Eski Mısır’da yaygın bir uygulama olan mumyalanmış kediler Mısır’da bulundu, ancak en önemlisi kedi tanrıçası Bastet’in şehri Bubastis bölgesinde bulundu. Bazen kedi mumyaları, öbür dünyada birlikte kalabilmeleri için sahiplerinin mezarına yerleştirildi. (Kaynak: Carnegie Müzesi)

KEDİLERİ İÇİN ÖLÜM CEZASI

MÖ 450’de kedi öldürmeye karşı yasalar sertleştirildi ve bu tür katliamlara ölüm cezası verildi. Mısır’dan kedilerin ihracatı da yasaklandı ve hükümetin bir şubesi sadece ülkeden alınan kedileri iade etmek için kuruldu. (Joshua J. Mark)

PELUSYUM SAVAŞI (MÖ 525)

Pers güçleri MÖ 525’te Pelusium şehrini fethetmeye çalıştıklarında kedileri düşmana karşı savaşmak için silah olarak kullandılar. Kedi tanrıçası Bastet’in kalkanlarındaki görüntüleri ve kollarında tuttuklları kedilerle Persler, şehrin kapılarında yürüyebiliyorken, Mısırlıların hayvanlara zarar verme korkusu savaşmayı reddetmeleriyle sonuçlandı. (Joshua J. Mark ).

ASTRAL SEYAHAT NEDİR?https://liyasel.com/astral-seyahat/

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?
Hamileliğin ilk birkaç haftasından sonuna kadar olan semptomları şu şekilde sıralanabilir: Baş …
Baş Ağrısı Nedenleri Ve Türleri Nelerdir?
Baş ağrısı nedenleri ve türleri nelerdir? Genel olarak, tüm insanlar hayatlarının bir …
Bağışıklık Sistemi ve Güçlendirmenin Yolları Nelerdir?
Bağışıklık nedir? Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir? Gençlerde Bağışıklık sistemi Bağışıklık sistemini, mikroplar …
Danald Tramp Aşı Olmayı Reddetti
ABD Başkanı Donald Trump, gerekli olmadıkça Beyaz Saray çalışanlarının ve kendisinin hemen …

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.