Frida Kahlo

FRİDA KAHLO

Frida Kahlo kimdir? Frida Kahlo’nun hayatı

Frida Kahlo 1907’de Meksika’nın güneyindeki Coyoacán’da doğdu. 6 Temmuz 1907’de doğmuş olmasına rağmen, doğum tarihini Meksika devriminin günü olan 7 Temmuz 1910 olarak ilan etti ve hayatının modern Meksika’nın doğuşuyla başlamasını diledi. Altı yaşında çocuk felci sonucu bir bacağı sakat kaldı ve kendisine “Tahta Bacak Frida” adı verildi. Bu engelle nasıl baş edileceğini bilen Frida, genç bir kızken dönemin en iyi eğitimini veren Ulusal Hazırlık Okulu’nda okudu. Bu okul onu sanat, edebiyat ve felsefe gibi alanlara yönlendirdi. Meksikalı entelektüel hayatın önde gelen isimleri olarak tanınacak Alejandro Gomez Arias, Jose Gomez Robleda ve Alfonso Villa okul arkadaşları oldu. Okulda anarşist bir edebi gruba katıldı; güçlü bir kişilik oluşturmaya başladı. 18 yaşında geçirdiği trafik kazası tüm hayatını değiştirdi.

Geçirdiği Otobüs Kazası

17 Eylül 1925’te okuldan eve giderken otobüsün tramvay çarpması sonucu çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği kazada tramvayın demir parmaklıklarından biri Frida’nın sol kalçasından girerek pelvisinden çıktı. Kazadan sonra tüm hayatı korse, hastane ve doktorlarla geçecek; Omurga ve sağ bacağında sürekli ağrı ile yaşayacak, 32 kez ameliyat edilecek ve çocuk felci nedeniyle sakat kalan sağ bacağı 1954 yılında kangren nedeniyle kesilecek. Kazadan bir ay sonra hastaneden ayrıldıktan sonra Kahlo, ailesinin teşvikiyle sıkıntı ve acıdan kurtulmak için resim yapmaya başladı. Yatağının tavanındaki aynaya bakarak otoportreler yaptı. İlk otoportresi “Kadife Elbiseli Otoportre” (1926) [3]. 1927 yılı sonunda yürümeye başlayan Kahlo, bu dönemde sanat ve siyaset çevrelerine yakınlaşmaya başladı. Küba lideri Julio Antonio Mella ve fotoğrafçı Tina Modotti ile tanıştı ve yakın arkadaş oldu. Birlikte dönemin sanatçılarının davetlerine ve sosyalistlerin tartışmalarına katılmaya başladılar. Kahlo, 1929’da Meksika Komünist Partisi’ne üye oldu.

Frida Kahlo
Frida Kahlo

Frida Kahlo’nun Evliliği

Kahlo resim yapmaya devam ederken aynı zamanda arkadaşı Tina Modotti aracılığıyla Meksikalı Michelangelo olarak bilinen ünlü ressam Diego Rivera ile tanıştı ve resimlerini ona gösterdi. Birbirleriyle romantik ilişkisi olan iki ressam 21 Ağustos 1929’da evlendi. Frida, Rivera’nın üçüncü eşi oldu. Evlilikleri “bir fil ve bir güvercin evliliği” [4] ile karşılaştırılmıştır. İkinci otoportre sanatçı tarafından düğün yılında yapılmıştır (eser 2000 yılında Amerikalı bir koleksiyoncu tarafından 5 milyon dolara satın alınmıştır [5]). Rivera, Komünist Partiden ihraç edildiğinde aynı yıl Frida Kahlo partiden ayrıldı. 1930’da, o ve karısı Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti ve Rivera’nın duvar resimlerini yaptırmayı bitirdiği 1933 yılına kadar onunla yaşadılar. Düğünlerinden iki yıl sonra bir düğün fotoğrafına dayanarak Frieda ve Diego Rivera’yı (1931) boyadı.

Ressamlar Derneği’nin San Francisco’daki yıllık sergisinde sergilenen bu çalışma, sergideki ilk resmiydi [6]. Çiftin çalkantılı bir evlilik hayatı vardı. Sağlık sorunları nedeniyle çocuk sahibi olan ve arka arkaya iki kez düşük yapan Frida, 1939’da kocasının sadakatsizliği nedeniyle ondan ayrılmış, ancak bir yıl sonra yeniden evlenerek Frida’nın çocukluğunu geçirdiği “Mavi Ev” e yerleşmiştir.

Frida’nın evlilikleri sırasında da çeşitli erkeklerle ilişkileri vardı. Bunlardan biri, Rus Devrimi’nin önde gelen isimlerinden Leon Troçki idi. Troçki, Meksika başkanından Rivera’nın özel izniyle 1937’de Meksika’ya geldi ve Frida’nın evine yerleşti. Troçki’nin karısı aralarındaki ilişkiyi fark ettikten sonra Frida, Troçki’den ayrıldı. Troçki’nin öldürülmesinden sonra ressam-katil Siqueiros’un dostluğunu sorgulayan Frida, bir süre Meksika’yı terk etmeyi uygun gördü; O sırada San Francisco’da bulunan eski karısı Rivera’ya gitti ve çift orada yeniden evlendi.

Frida Kahlo’nun Son Yılları Ve Ölümü

Sık sık sağlığı kötüleşti, Frida dayanılmaz acıyla baş edebilmek için tüm gücüyle resim yaptı; Sadece kendi ülkesinde değil, Amerika ve Fransa’da da sergilendi. 1938’de New York’ta açtığı sergi ona büyük ün kazandırdı ve 1939’daki Paris sergisi tarafından beğenildi. Frida 1943’te yeni sanat okulu La Esmeralda’da öğretmenliğe başladı ve sağlığına rağmen on yıl boyunca çalışmalarına devam etti. Tıbbi nedenlerden dolayı Mexico City’ye gidemediği için evde dersler verdi. Öğrencilerine “Los Fridos” (Frida’nın öğrencileri) deniyordu. 1948’de Meksika Komünist Partisine katılmak için yeniden başvurdu ve başvurusu onaylandı. 1950 yılında sırt problemleri ile hastaneye kaldırıldı ve 9 ay hastanede kaldı. Nisan 1953’te Mexico City’de bir kişisel sergi açtı; Temmuz ayında sağ bacağı kesildi.

Frida Kahlo
Frida Kahlo

Frida Kahlo, 13 Temmuz 1954’te pulmoner emboli tanısıyla son nefesini verdiğinde; geride bıraktığı son görüntü; Long Live Life adlı bir natürmort idi. Ertesi gün cenazesi yakıldı. Külleri Mavi Saray’da tutuluyor. Mavi Ev, 1955 yılında Rivera tarafından devlete verildi.

Her kadın gibi kurbanıydı toplumun, öteki idi. Ama köşesine çekilip acılarının öylece geçmesini beklemedi. Kendisi ile yüzleşirken aslında kadınlığı ile de yüzleşiyordu her fırçayla. Frida Kahlo. Ressam, Feminist, Komünist ve Âşık.

İnanılmaz bir yaşam hikayesi var Frida Kahlo’nun. Yaşam hikayesi yerine yaşam mücadelesi demeli belki. Hayatı mücadele ile geçen güçlü bir kadın çünkü Frida.

“Bir fahişe olarak doğdum” diyebilecek kadar cesur, “bir ressam olarak doğdum” diyebilecek kadar da kendine güvenen bir kadın öncelikle.

Dostoyevski’nin Hayatını Değiştiren Olay

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?
Hamileliğin ilk birkaç haftasından sonuna kadar olan semptomları şu şekilde sıralanabilir: Baş …
Baş Ağrısı Nedenleri Ve Türleri Nelerdir?
Baş ağrısı nedenleri ve türleri nelerdir? Genel olarak, tüm insanlar hayatlarının bir …
Bağışıklık Sistemi ve Güçlendirmenin Yolları Nelerdir?
Bağışıklık nedir? Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir? Gençlerde Bağışıklık sistemi Bağışıklık sistemini, mikroplar …
Danald Tramp Aşı Olmayı Reddetti
ABD Başkanı Donald Trump, gerekli olmadıkça Beyaz Saray çalışanlarının ve kendisinin hemen …

4 comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.