Hamilelik Belirtileri

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Halsizlik, akıntı, hassas meme uçları, sık idrara çıkma, kokulara duyarlılık ve uyku isteği gibi anormal gelişmeler yaşadınız mı? Bu nedenle, bu gelişmelerin gebelik belirtisi olup olmadığını merak edebilirsiniz. Hamilelik ve adet öncesi belirtiler arasındaki benzerlik nedeniyle birçok kadın şöyle dedi: “En erken gebelik belirtileri ne zaman ortaya çıkacak?” Anket sorusunun yanıtı. Bazı kadınlar için erken gebelik belirtileri gebe kaldıktan yaklaşık 10 gün sonra, yani gebeliğin ilk birkaç haftasında başlarken, bazı kadınların yaşadıkları belirtileri anlaması daha uzun sürebilir. “Hamile olup olmadığımı nasıl anlarım?” Hamileliğin neden olduğu semptomlar ile farklı durumların neden olduğu semptomları ayırt etmek için. Sorularınıza cevap arıyorsanız doğru yere geldiniz; bakalım bu özel durumlar hamileliğin ilk belirtileri mi?

Hamilelik belirtileri nelerdir? Nasıl anlaşılır bakalım. Bazı kadınlar PMS (adet öncesi) semptomlarını hamilelik semptomlarıyla karıştırır. Bu nedenle gebelik testi yapmak yerine, yaşadığı anormal durumları adet öncesi semptomlar olarak değerlendirdi. Hamilelik belirtilerine ilk cevap elbette gecikmiş adet kanamasıdır. Ancak menstrüasyonu geciktirmek hamilelik belirtisi değildir. Gecikmiş adet kanamasının ilk birkaç gününden sonra gebe kalmayı düşünen kadın “Hamile miyim? Kaç hafta hamile?” Diye sorar. Sorunlarını doktora götürse veya gebelik testi, basınç, hava için bile Değişiklikler, vücudun kullanılan ilaçlara tepkisi ve kilo kaybı da bu gecikmenin nedeni olabilir. Bu nedenle gecikmiş adet kanamasını gebelik belirtisi olarak değerlendirebilmek için adet kanamasının gecikmesine başka semptomlar eşlik etmeli ve gecikme en az 1 hafta sürmelidir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamile anneler, gebeliğin ilk haftasından gebeliğin son birkaç gününe kadar çeşitli semptomlar yaşayabilir. Hamileliğin ilk birkaç haftasında hafif semptomlar gösteren semptomların sonraki aşamalarda farklı etkileri olabilir. Bu semptomların etkisi anne ve bebeğin sağlığına bağlıdır. İlk iki ay içinde ortaya çıkan semptomlar genellikle vücuttaki hormonal değişikliklerle ilgilidir. Çünkü yumurtanın rahimde döllenip bebek olabilmesi için vücutta bazı hormonların salgılanması gerekir. Bu özel hormonlar (HCG, östrojen ve progesteron olarak adlandırılır), doğuma kadar annenin vücudundaki birçok görevden sorumlu olmuştur. Bu hormonların salgılanması normalden farklıdır ve çeşitli psikolojik ve fiziksel semptomların gözlenmesine yol açar. Hamileliğin ilk birkaç haftasından sonuna kadar olan semptomları şu şekilde sıralanabilir:

 • Baş dönmesi ve bayılma
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Halsizlik ev yorgunluk
 • Adet gecikmesi
 • Göğüslerin hassaslaşması
 • Meme uçların hassasiyet
 • Aşerme
 • Koku hassasiyeti
 • Sırt ve bel ağrısı ile birlikte karın bölgesinde şişkinlik
 • Vajinal akıntı
 • Yerleşme kanaması
 • Dış gebelik
 • Meme uçlarının koyu bir renk alması
 • Vücut sıcaklığının yükselmesi

ADET GECİKMESİNİN NEDENLERİ NELERDİR? NE İYİ GELİR?

Hamile Olup Olmadığını Öğrenmek İçin Ne Yapılır?

Yukarıda bahsettiğimiz hamilelik semptomlarını yaşıyor musunuz ve hamile olup olmadığınızı öğrenmek mi istiyorsunuz? Genellikle, bir kadının hamile olduğunu belirlemek için kullandığı ilk yöntem evde yapılan gebelik testidir. Ancak doktora başvurup gerekli tetkikleri yaptırarak ve belirtilerin gebeliğe bağlı olup olmadığı da belirlenebilir.

hamilelik belirtileri
hamilelik testi

Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?

Hamilelik testi ile doğru sonuçlar elde etmek için hamileliğin varlığını anlamak için embriyonun rahime yerleştirilmesi, böylece βhCG hormonunun vücuda salgılanması gerekir. Bu nedenle test sonucunun daha doğru olması için adet döngüsünün gecikmesinin beklenmesi önerilir.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamileliğin ilk birkaç haftasında yumurtalıklarda ve rahimde çeşitli değişiklikler meydana gelir. İlk olarak gebeliğin ilk aşaması olan implantasyon dönemi başlar ve implantasyon döneminde ilk belirtiler ortaya çıkar. Bu işlem sırasında döllenmiş yumurta rahim duvarına yerleştiğinde implantasyon yani ek kanaması görülür. Bahsedilen kanama genellikle lekeler şeklindedir ve 2 hafta içerisinde herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir. Bu kanamalardan sonra psikolojik belirtiler ortaya çıkacaktır. İmplantasyon sırasında anne adayı çok kızar, huzursuz ve duygusal olur ama bu durum zamanla dengelenir. Bu durumda hamilelik semptomları aslında döllenmeyle oluşan embriyonun rahme tutunması ile başlar. Ancak kadınlar genellikle bir gecikme yaşayana kadar şikayetlerinin hamilelikten kaynaklandığını bilmezler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.