İZMİRİN KURTULUŞU

İZMİRİN KURTULUŞUNUN 98. YIL DÖNÜMÜ KUTLANIYOR İZMİRİN KURTULUŞUNUN TARİHÇESİ

İzmir’in Kurtuluşu 98. yıl dönümünde kutlanıyor … 26 Ağustos’ta başlayan Büyük Taarruz Harekatı neticesinde 9 Eylül 1922’de Türk ordusunun İzmir’e girmesi sonucu İzmir’in Kurtuluşu ve İzmir’in özgürleştirilmesi, ülkenin her yerinde kutlanıyor. İşte İzmir’in Kurtuluşu ile ilgili manşetler..

İzmir Büyükşehir Belediyesi coşkulu bir programla 9 Eylül’ü kutlamaya hazırlanıyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Evinize ve işyerlerinize bayraklarınızı asın” dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, sert pandemi önlemleri altında şehrin kurtuluşunun 98. yıldönümü için coşkulu bir program hazırladı. “9 Eylül Kuruluş ve Bağımsızlık Günü” adlı program, 09: 00’da Basmane Karakolu önünde 98. Yıl Zafer Yürüyüşü ile başlayacak ve gün boyu devam edecek etkinliklerin ardından Gündoğdu Meydanı’nda hologram gösterisiyle sona erecek. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 9 Eylül’ü coşkuyla kutlamaya İzmirlileri davet etti. Soyer, “İzmir’in kurtuluşunu evlerimizde, iş yerlerimizde, sokaklarımızda kutlayacağız. Nerede olursanız olun coşkumuza katılın. Bayraklarınızı evinize ve işyerlerinize asın “dedi.

İZMİRİN KURTULUŞU 98. YIL DÖNÜMÜ

26 Ağustos 1922’de Türk ordusunun başlattığı Büyük Taarruz, Kurtuluş Savaşı’nın son aşamasıdır. Nihai sonuca beş gün içinde ulaşıldı; 30 Ağustos’ta Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, ordulara “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz. İleri!” Tarihsel emrini verdi ve 2 Eylül’de Uşak’a girdi. Bilgisi olmadan Yunan Küçük Asya Ordusu Komutanlığına getirilen General Nikolaos Trikupis, Dumlupınar Savaşı’nda tutuklandı. Türk birlikleri İzmir’e doğru hızla ilerledi. Yunan birlikleri ve Yunan siviller Anadolu’dan çekildi. 9 Eylül 1922 sabahı Ahmet Zeki Bey komutasındaki 2. Süvari Tugayı ve ardından Mürsel Paşa komutasındaki 1. Süvari Tugayı İzmir’e girdi. Ardından 5. Süvari Kolordu Komutanı Mirliva Fahrettin Paşa, komutasındaki birliklerle saat 10: 00’da İzmir’e girdi.

İkinci Tümeni komuta etmekle görevlendirilen Dördüncü Alay Komutan Yardımcısı Yüzbaşı Şerafeddin Bey komutasındaki sekiz ileri gelen asker, yolda Punta’daki Tuzakoğlu fabrikasına yaklaşırken fabrika camlarından ani bir yangına yakalandı. Bornova’dan Halkapınar’a. Bu olayda 4 asker hayatını kaybetti ve hemen oraya gömüldü. İzmir’in kurtuluşu sırasında hayatını kaybeden askerlerin isimleri şöyle: Akşehirli Bekiroğlu Mehmet, Antalyalı Ömer oğlu Hakkı (Sarıarslan),Nevşehirli Ahmet oğlu Seyit Mehmet ve Nevşehirli Ahmet oğlu Ahmet.

Konak’a ulaşmayı başaran Şerafettin Bey, Hükümet Konağı önünde göğsüne isabet eden kurşunlarla yaralandı, ancak konağa girip balkona Türk bayrağını koymayı başardı. Hükümet Konağına bayrağın dikilmesinin hemen ardından Yüzbaşı Zeki komutasındaki süvari birliğini Hükümet Konağı’nın sağına alan ve günümüze ulaşamayan Sarıkışla, Teğmen Arif ve takım komutanı ile birlikte İzmir’e gönderildi. Celal Bey ve Yedeks Subayı Besim Efendi bayrağı Kadifekale’ye çekiyor. işgalden kurtuluş ilan edildi.

1. Süvari Tümeni Komutanı Mürsel Paşa, bir Fransız savaş gemisinin telsiziyle İzmir’e girdiğini Ankara’ya bildirdi. Belkahve ile tarihi bir günün ardından, Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, Fevzi ve İsmet Paşalar ile 10 Eylül sabahı İzmir’e doğru yola çıktı, Fahrettin Paşa ile karşılaştı ve doğrudan hükümetin koltuğuna geçti. Köşkün balkonundan başarıyı millete bağlayan kısa bir konuşma yaptı. 1 Eylül’de Mustafa Kemal Paşa tarafından ordulara verilen tarihi bir emirle başlayan ve 18 Eylül 1922’ye kadar devam eden takip operasyonu sayesinde Batı Anadolu’daki tüm Yunan askerleri Türkiye dışına sürüldü. Takip operasyonunun başarıyla tamamlanması sayesinde, İzmit bölgesinden Boğaz’a, Balıkesir bölgesinden Çanakkale Boğazı’na kadar Türk ordusu için hayati önem taşıyan diğer stratejik hedefler, Müttefik işgalinden olaysız ve barışçıl bir şekilde Müttefik işgalinden kurtarıldı. Türk ordusunun kazandığı bu zafer, Mudanya Ateşkes Antlaşması’na giden süreci başlatmış; Türkiye, Mudanya Ateşkes Antlaşması’ndan sonra 24 Temmuz 1923’te Lozan Barış Antlaşması’nı imzalayarak bağımsızlığını kazanmıştır.

Dokuz Eylül anıtı

Dokuz Eylül anıtı, 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtuluşu sırasında şehit olan dört askerin anısına gömüldükleri Halkapınar Mezarlığı’na inşa edildi. Şehitlik’te ünlü şiir “Bir Yolcuya” mermer üzerine yazılır.

İZMİRDE KUTLAMALAR

Basmane Karakolu önünde başlayacak 9 Eylül İzmir’de yapılacak program, 98. Zafer Yürüyüşü ile 09.00’da başlayacak. Basmane Karakolu önünden başlayacak olan geçit, Kültürpark Lozan kapısı olacak. Sosyal mesafe ilkelerine göre planlanan yürüyüş boyunca 350 metrelik bayrak taşınacak. Cumhuriyet Meydanı‘nda çelenk atma töreninin ardından Saat 10.30’da Türk Yıldızları ve Solo Türk karşılama uçuşu yapacak. Bayrak töreni İzmir valisi önünde yapılacak 11.15. Atatürk Meydanı tabelası Konak Atatürk Meydanı’nda saat 13: 00’te açılacaktır. Geleneksel EfeZeybek buluşması saat 13: 30’da Kemeraltı İkinci Beyler Caddesi’nde yapılacak. Nostaljik tramvay yolda İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından tasarlanan ve 20. yüzyılda şehre hizmet veren tramvaylardan esinlenilen Nostaljik Tramvay, saat 15: 00’te Alsancak Nostaljik Tramvay Durağı’nda sunulacak.

Duvarları boyamak için Eşrefpaşa Caddesi’nde 920’ye bakan Görgülüoğlu İşhanı’nın duvarında saat 16: 00’da İkiçeşmelik’te 98. yıl şerefine bağımsızlık, özgürlük ve barış temalı duvar resmi çalışmalarına başlanacak. Test 10 gün olarak planlanmıştır. İzmir Sanat’ta “9 Eylül Kahramanları” Paneli İzmir Sanat’ta saat 18.00’de “9 Eylül Kahramanları” başlıklı bir panel gerçekleştirilecek. Yöneten Dr. Hoca Ahmet Mehmetefendioğlu’nun 9 Eylül 1922’de hazırladığı panelde kahramanların yakınları 9 Eylül’de mağlup edilecek. Yine saat 18: 00’de İzmir Büyükşehir Belediyesi ana binasının zemin katında açık hava sergisi olacak.

TİTREŞİMLERDEKİ GERÇEK SIR

 • Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?
  Hamileliğin ilk birkaç haftasından sonuna kadar olan semptomları şu şekilde sıralanabilir: Baş dönmesi ve bayılma Mide bulantısı ve kusma Halsizlik ev yorgunluk Adet gecikmesi Göğüslerin hassaslaşması Meme uçların hassasiyet Aşerme Koku hassasiyeti Sırt ve bel ağrısı ile birlikte karın bölgesinde şişkinlik Vajinal akıntı Yerleşme kanaması Dış gebelik Meme uçlarının koyu bir renk alması Vücut sıcaklığının yükselmesi
 • Baş Ağrısı Nedenleri Ve Türleri Nelerdir?
  Baş ağrısı nedenleri ve türleri nelerdir? Genel olarak, tüm insanlar hayatlarının bir döneminde sadece bir kez de olsa baş ağrısı yaşamıştır. Baş ağrısı nedenleri, şiddetine bağlı olarak bir kişinin yaşam kalitesini etkileyebilir. Şiddetli baş ağrısı olan çoğu insanın günlük işlerini
 • Bağışıklık Sistemi ve Güçlendirmenin Yolları Nelerdir?
  Bağışıklık nedir? Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir? Gençlerde Bağışıklık sistemi Bağışıklık sistemini, mikroplar veya vücut dışından gelen zararlı maddeler gibi tüm faktörlere karşı vücudumuzun oluşturduğu savunma mekanizması olarak tanımlayabiliriz. Günlük hayatta vücudumuz virüsler, bakteriler ve kanserojen maddeler gibi birçok zararlı faktörle
 • Danald Tramp Aşı Olmayı Reddetti
  ABD Başkanı Donald Trump, gerekli olmadıkça Beyaz Saray çalışanlarının ve kendisinin hemen yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayacağını duyurdu ABD basınında Trump ve Beyaz Saray çalışanlarının Covid-19 aşı programında öncelikli olacağı iddialarının ardından ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından açıklamada
 • BMW mi?, Audi mi ?Mercedes mi, Özelliklere Göre kıyaslama
  Mercedes, BMW ve Audi karşılaştırması ile markalar arasındaki özellik avantajlarını keşfedin ve karar verin! Dünyanın en iyisi olarak bilinen otomobillerin Alman mühendisliği olduğunu biliyoruz. Türkiye’nin birçok yerinde de en çok tercih edilen marka Alman kafasının ürettiği otomobiller ilgi çekiyor. Peki

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.