person holding white ceramic mug with brown liquid

KAHVE VE KAHVE TELVESİNİN FAYDALARI

Kahve ve kahve telvesinin faydaları saymakla bitmez. Kahveyi İçmeyi sevdiğiniz kadar faydalarını da seveceksiniz. İnsan vücudunda pek çok faydası olan kahve en çok tüketilen içecekler arasında yer almaktadır. Kahve, tip 2 diyabetin korunmasına yardımcı olabilir. Kafein alımının Parkinson hastalığı insidansını önemli ölçüde azalttığı bulunmuştur. Ayrıca kahvede bulunan kafein, Parkinson hastalarının hareketlerini kontrol etmeye yardımcı olabilir. Kafein, sinir sistemini harekete geçiren bilinen bir ilaçtır. Kafein vücuda girdiğinde kalp atış hızını ve kan basıncını yükseltir, enerji seviyelerini yükseltir ve ruh halini iyileştirir.

İtalyan araştırmacılar, kahve tüketiminin karaciğer kanseri riskini yaklaşık% 40 azalttığını buldular. Ayrıca bazı sonuçlar, günde üç bardak içildiğinde risklerin% 50’den fazla azaldığını göstermektedir. Kahvenin faydalarının özellikle karaciğer için çok etkili olduğu kanıtlanmıştır. Düzenli kahve tüketimi, karaciğerdeki safra kanallarının nadir bir otoimmün hastalığı olan primer sklerozan kolanjit (PSC) riskini azaltır. Alkollü içeceklerden karaciğer sirozu görülme sıklığını% 22 azaltabilir. Araştırmacılar, her gün iki veya daha fazla fincan kahve içmenin karaciğer sirozundan ölüm riskini% 66 oranında azaltabileceğini öne sürdüler. Kahvenin bir diğer faydası da yağ yakmaya yardımcı olmasıdır. Kafeinsiz kahve, karaciğer enzim seviyelerini düşürür. Kahve içmek kalp yetmezliğine karşı korur. Günlük olarak kahve içenlerin içmeyenlere göre kalp yetmezliği riski daha düşüktür.

Araştırmacılar, diğer pek çok şey gibi kahvenin faydalarının da ne kadar kahve içildiğine bağlı olduğunu söylüyor. Düzenli olarak kafein tüketen kişiler, etkilerini zar zor fark edebilir. Bununla birlikte, kafeine karşı çok hassas olan bir kişi için, etkiler saatlerce veya ertesi güne kadar sürebilir.

Bazı Hastalıklara Faydası

Alzheimer ve Demans: Erken yaşa bağlı bunama ve Alzheimer riskini azalttığı, ortaya çıkışını geciktirdiği ve beynin yaşlanmasını yavaşlattığı bilinmektedir.

Parkinson hastalığı: Düzenli kahve tüketiminin Parkinson hastalığına karşı koruyucu bir etkiye sahip olduğunu destekleyen yayınların sayısı artmaktadır.

Karaciğer hastalığı: Karaciğer kanseri riskini azalttığı, karaciğer yağlanmasını önlediği, alkol tüketimi ve aşırı şeker tüketimine bağlı hasarı önlediği düşünülmektedir.

Rektum kanseri: Kalın bağırsağın en alt kısmının özellikle kadınlarda kanser riskini azalttığı ancak kalın bağırsak riskini azaltmadığı belirtiliyor.

Kardiyovasküler hastalık: Günde 3 fincan kahve tüketenlerin daha az ve daha fazla tüketenlere göre kalp damarlarında daha az kalsiyum yani kireç birikimi olduğu düşünülmekte, bu nedenle kalp krizi riski azalmaktadır. Bu nedenle az ya da çok tüketmek fayda sağlamaz, günde 3 bardak tüketmek gerekir.

KAHVE
KAHVE

Kahvenin Riskleride Var Tabiki

Araştırmalar, kahvenin faydalarının yanında bazı riskleri de olduğunu göstermiştir. Çok fazla kahve içmek, var olmayan bazı olumsuz etkilere neden olabilir. Kafein, önceden anksiyete bozuklukları olanlar gibi hastalığı olmayan kişilerde endişe semptomları belirtilerine neden olabilir. Ek olarak, “kafein kullanımı aynı zamanda kendi kendine ilaç tedavisi veya kafeinin kendisinin duygudurum değişikliklerine neden olduğu teorisi nedeniyle depresyon semptomlarıyla da ilişkilidir.” Hamile kalmayı planlayan kadınlar dikkatli olmalıdır. Kahvenin bir kadının hamile kalma şansını azaltabileceği bulunmuştur. Hafif hipertansiyonlu genç erişkinlerde kardiyovasküler sağlık üzerinde olumsuz etkisi vardır.

Yanan Tencereler İçin Kahve Telvesi

Tencerede yanan yemeğe üzülmek için neden çok. Yanan tencereyi, temizlemek için ise kolay bir yöntem var. Onu bir mutfak fırçasının ucuna ya da süngerinin yüzeyine sürdüğünüz telveyle ovabilirsiniz.

Tıkanmış Lavaboya, Gidere Çözüm Kahvede

Kaynamış suyun içine telveyi ve karbonatı atın, tıkanan giderlere dökün. Kimyasal çözümler kadar olmasa da epey etkili bir yöntem.

Kahvenin Güzellik Sırrı

Güzellik dediğimiz şey en temelde cilt güzelliği. Kahve telvesi de yüzden bacağa, göbekten ellere ayaklara tüm cilt için faydalı. Peeling etkisiyle kan dolaşımını hızlandırıyor, siyah noktaları yok ediyor. Telveyi azıcık ılık suyla hafifçe sulandırıp temizlediğiniz yüzünüze çok hafif hareketlerle sürüp, 10 dakika bekleyip yıkayabilirsiniz. Mesela banyo öncesi vücut peeling’i
Kahve telvesinin içine birkaç damla nane, greyfurt, hindistancevizi yağı damlatabilir, selülit sıkıntınız varsa rendelenmiş limon kabuğu da ekleyip cildinize uygulayabilirsiniz.

Kahveden Buzdolabı Kokusuna İlaç

Telveyi gazete kağıdına yayın, güneşte ya da sıcak bir köşede kurutun. Sonra bir çay altlığı ya da kaseye aktarıp, buzdolabının uygun bir köşesine yerleştirin. O ekşi kokuyu karbonattan daha iyi emiyor.

Kahve Soğan sarımsak kokusunu giderir

Soğan, sarımsak doğradıktan sonra kokusunu gidermek için de ellerinizi telveyle ovuşturup yıkayabilirsiniz. Hem yüzeyde kalan yağ sayesinde nemlendirici etkisi de oluyor.

Bitkilere gübre Kahvenin telvesi

Hepimizin evinde en az bir tane mutlaka bulunan sardunya, açelya ya da kamelya gibi asitli toprak seven çiçekler, kahveyi en az bizim kadar sever. Telve hem toprağı besliyor, hem de çayın aksine sinekleri, böcekleri, hatta salyangozları ve kargaları bitkilerden uzak tutuyor. Eğer kedilerin saksılara dadanmasından rahatsızsanız, bitkilerin dibine içine kurutulup rendelenmiş portakal kabuğu ekleyip de koyabilirsiniz.

Kahve Hobi Araç Gereci

Evde sabun, mum yapımı gibi hobilerle ilgileniyorsanız, kurutulmuş telve harika bir ek malzeme. Ayrıca kağıt, kumaş gibi emici yüzeylere eskitilmiş havası vermek için boya olarak da kullanabilirsiniz.

Kahve Köpek Dostu Pirelerinin Katili


Meğer bu yöntemi uygulayan çok kişi varmış. Şaşırtıcı ama işe yarıyor. Köpeğinizi yıkarken şampuanına telve ekleyin. Böylece hem pireleri ölecek, hem de tüyleri pırıl pırıl parlayacak.

Ebeveyn olarak yapmamanız gereken önemli bir konu okumak için tıklayınhttps://liyasel.com/ebeveyn-olarak-kesinlikle-yapmayin/

    Leave a Reply

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.