Kundalini

🌟 İnsan Potansiyelini Zirveye Ulaştıran Enerji: Kundalini

Bedendeki çakraların tümünü açtığına inanılan Kundalini enerjisi, bir alternatif inanç kültürü olan New Age ile birlikte yükselişe geçti. Peki ama Kundalini enerjisi nedir?

Kuzey Amerika’da 1980’li yıllarda yayılım gösteren New Age akımı etkisini özellikle müzik, sinema ve edebiyatta yani sanatta gösterdi. Bu akımla birlikte yükselişe geçen bir diğer unsur da Kundalini enerjisiydi. Doğu felsefesinde, bedensel ve ruhsal enerjiyi yükseltmek ve düşüncelerimizi kontrol etmek meditasyon gibi telkinlerle sağlanıyor. Anın farkındalığını yaşamak için meditasyonla zihin daha berrak hale getiriliyor. Doğu mistisizmi ve yoga felsefesinde de sıkça karşımıza çıkan Kundalini enerjisi ise, tüm çakraları hayata geçirerek, kişinin kendini daha iyi tanımasını ve evrendeki yerini daha iyi anlamasını sağlıyor. Bu enerjinin omuriliğin en alt kısmında bulunan üçgen şeklindeki sakrum kemiğinde bulunan dişil ve saf enerji olduğu düşünülüyor.

⚛️ Kundalini enerjisi; bedende doğuştan var olduğuna inanılan pasif bir enerji. Kelime olarak ise “daireler çizme” anlamı taşıyor.

⚛️ Kişinin potansiyeini zirveye ulaştıran bu enerjinin sembolü; “kıvrılmış uyuyan bir yılan”. Bu uyuyan enerji ancak belirli yöntemlerle uyanabiliyor.

⚛️ Yoga, meditasyon ve nefes egzersizleri bu uygulamalardan birkaçı. Bunun yanı sıra Kundalini enerjisi bazı travmatik olaylardan sonra da uyanabiliyor.

⚛️ Uyandığında ise belirli yöntemlerle yükseltilebiliyor. Enerji miktarı herkeste aynı olsa da farklı etkilere neden olabiliyor.

⚛️ Peki Kundalini enerjisi uyandığında ve yükseldiğinde ne oluyor?

⚛️ Bu enerjisi uyandığında, omurganın yanından “sushumna” adı verilen bir eksen boyunca, biri negatif (ida) diğeri pozitif (pingala) olmak üzere iki kanal spiraller çizerek yükselmeye başlıyor. Kundakini enerjisi de bu kanalların etrafını sararak yükseliyor.

⚛️ Kundalini enerjisi yükselmeye başladığında ise öncelikle ruhsal ve bedensel sağlığımızı etkileyen 7 çakradan sırasıyla geçer.

⚛️ Önce kök çakraya gelir, ardından ise diğer çakralardan geçerek bedenin enerjisini dengeler, ruhsal ve bedensel farkındalığı artırır.

⚛️ Kundalini enerjisinin uyanması zihinsel ve duygusal semptomlar ortaya çıkarabildiği gibi, bu enerji uyandığında birtakım fiziksel semptomlar da görülüyor.

⚛️ Bunlar arasında bulantı, terleme ve aşırı enerjik olma durumu bulunuyor. Bunun yanı sıra, mide problemleri yaşanabiliyor. Hatta bazı kişiler bu enerji açığa çıktığında orgazma benzer bir his yaşadıklarını belirtmişler.

🌟 Bu enerji uyandığında ise bilinç yoğunluğunun artacağı ve algıların genişleyeceği söyleniyor. Bu uyanışın manevi aydınlanmaya ulaşmak için bir araç olduğu düşünülüyor…

by Buse Ürgir

https://listelist.com/kundalini-enerjisi-nedir/amp/
The Secrets grupundan alıntıdır .

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.