SÜTÇÜ İMAM

Sütçü İmam Olayı NEDİR ? SÜTÇÜ İMAM KİMDİR ?

Sütçü İmam olayı Anadolu’daki kurtuluş mücadelesinin ilk kıvılcımı olmuştur. Fransız işgal kuvvetleri komutanı Yüzbaşı Jolly’nin, Maraş’ı işgal kararını Vali Atta Efendi’ye açıklayan bir açıklama yapmasının ertesi günü, Fransızlar Şehadir Mezarlığı’ndan şehre girdiler. Fransız işgal ordusu komutanı De-Fontzine komutasındaki iki bin Ermeni, Cezayirli ve Fransız lejyonu şehre girdi. Muzaffer bir komutan gibi, Ermeni kadınlar ve çocuklar onu çiçeklerle ve şarkılarla selamladı. “Yaşasın Silezya Ermenilerine tahammül edemeyenler.” Onların kafa karışıklığı şehrin sokaklarında yankılanıyor.

Fransızların gelişiyle cesaretlenen Türk halkı, kendilerine hakaret eden Ermenileri uzaktan sessizce izliyordu. Fransız komutan şehre varır varmaz hemen şehrin ileri gelenlerini ayağa kaldırıp ciddi hakaret ve tehditler savurdu. Halkın bazı ileri gelenleri Elbistan’dan çekildi. Fransız komutanın tavrı Türkleri tedirgin ederken Ermeniler çok memnun kaldı. Fransız komutanın desteklediği Ermeniler sokaklarda çıldırdı. Fransızların gelişinin ertesi günü, yani 31 Ekim 1919 Cuma günü, gruplar halinde sokaklara dağılmış sarhoş Ermeni lejyonerleri, ister genç ister yaşlı olsun, yolda karşılaştıkları insanları rencide etmeye başladılar.

Sütçü İmam Olayı Savaşı Tetikledi

Kayabaşı ve Çocuk Bahçesi alanlarını geçerek Fransız askeri üniformalı bir grup Ermeni lejyoneri esnafı köleleştirerek Uzunoluk Caddesi’ne döndü. Bu sırada Uzunoluk hamamından çıkan kadınları gördüler. Fransız askeri üniformaları giymiş Ermeni lejyonerleri hemen bu kadınlara saldırdı. Buralar artık Türk’lerin değil. ‘Bir Fransız ülkesinde duvakla seyahat edemezsiniz. ‘ kadınların peçelerine uzanmak isdiler. Kadınlar, “Onurumuz kayboldu, Ümmet Muhammed orada değil mi!” Ağlamasıyla karşılaşınca Kel Hacı’nın kahvesi önünde biraz daha ileride olan Türk gençlerinin dikkatini çekti

Eski bir jandarma olan ve savaşın bitiminden sonra memleketine dönen Çakmakçı Sait adlı genç, gördüğü sahnenin hemen önündeki koltuğundan atladı. Müslüman kadınları Fransız askeri kıyafetleri giyen sarhoş Ermeni lejyonerlerinden uzaklaştırmak istiyordu. Çakmakçı Saito’nun yanlarına geldiğini gören işgal askerleri, onu vurarak işkence yaptı.Gaffar Kabuloğlu Osman adındaki bir başka Maraşlıyı da yaraladılar.

İşgalcilerin kadınlara saldırdığını ve hemen ardından onları korumak için harekete geçen Çakmakçı Sait’i şehit ettiklerini  az ötedeki dükkânından gören Sütçü İmam, hemen harekete geçti. Çekmecesinde sakladığı Karadağ marka tabancasını alıp  olay yerine ulaştı. Bir an bile tereddüt göstermeden tabancasını çekip düşman askerlerine ateş etti. Sütçü İmam, Fransız üniforması giymiş olan askerlere peş peşe sıktığı kurşunların Anadolu’daki milli direnişin ilk kıvılcımı olacağını bilmiyordu. Fransız askerinden birisini vurup öldüren bir diğerini de yaralayan Sütçü İmam, kadınları düşman tecavüzünden kurtardığı gibi Çakmakçı Sait’in de intikamını aldı.

Sütçü İmamın kurşunuyla vurulan bir Fransız askeri, kışlada yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı ve öldü. Fransızlar ve Ermeniler bu olaydan sonra Sütçü İmam’ı aramaya başladılar. Türklere saldırmaya başladılar, Sütçü İmam’ın akrabası Tiyeklioğlu Kadir’i yakaladılar ve işkenceyle katlettiler. Olayın ardından Sütçü, esnaf ve yöre halkının rehberliğinde Beyazıtlı İmam Bertiz ve Muharrem Bey’e gitti. Sonraki günlerde Sütçü İmam Bertiz çetesine katıldı ve Maraş’ı kurtarmak için mücadeleye devam etti.

Uzunoluk Hamamı önünde Fransız işgal güçlerine yönelik ilk Sütçü İmam saldırısı, Maraş’ta milli mücadelenin başlangıcı oldu. Fransızlar, Türklerin kolay kolay pes etmeyeceğini anladı. Sütçü İmam’da yaşanan olay, Mustafa Kemal Paşa ve Milli Takım heyetini Anadolu’da bağımsızlık mücadelesine teşvik eden örnek bir olay oldu. Anadolu’daki kurtuluş mücadelesinin ilk kıvılcımı olan bu olayda Sütçü İmam adı kahramanlıkla birlikte altın kartlara da yazıldı. Tarihte sütçü imam olayı yerini almıştır.

Sütçü İmam Kimdir ?

Sütçü İmam, 1871 senesinde Kahramanmaraş’da dünyaya geldi. Geçimini Uzunoluk semtinde süt satarak sağlıyordu. Süt sattığı için de bu lakap takılmıştı. Bir top atımı sırasında barutun ısınan namludan erken ateş alması sonucu ağır yaralanan Sütçü İmam tedavi altına alındı fakat iki gün sonra hayatını kaybetti.(25 Kasım 1922‘de) Cenazesi Çınarlı Cami Mezarlığı’na defnedildi,

Sütçü İmam Belgeseli

Titreşimlerdeki Gerçek Sır Nedir?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.