dans hastalığı

TARİHTE GÖRÜLEN İLGİNÇ OLAYLARDAN BİRİ: “ÖLÜMCÜL DANS HASTALIĞI”

Tarihte görülen ilginç olaylardan biri ölümcül dans hastalığı; 1518’de Strazburg, Alsace, oldukça ilginç bir salgınla karşı karşıya kaldı.

“Dans hastalığı” olarak da bilinen bu garip durum 400 kişinin hiç durmadan, dinlenmeden dans etmelerine ve bu insanlardan bazılarının kalp krizi, yorgunluk veya felç gibi sebeplerle ölmelerine neden oldu.

Bu garip durum 1518 yılının Temmuz ayında, Bayan Troffea adlı bir kadının Strazburg’un ortasında kontrolsüz bir şekilde dans etmeye başlamasıyla ortaya çıktı. Yorgun ve bitkin düşmesine rağmen dans etmeye devam eden kadın bütün sokakları dolaşıyor durmadan dans ediyordu. Ailesi halktan yardım istedi fakat dans etmesini durduramadılar. Kilise onun lanetlendiğini düşünerek onu Aziz Vitus kadedraline göndermeye karar verdi. Fakat iş çoktan çığrından çıkmıştı. Bayan Troffea’ye 34 kişi daha katıldı ve kısa süre sonra bu sayı yaklaşık 400 ulaştı. Yorgunluktan tükenmelerine rağmen günlerce dans eden insanlar hiçbir şekilde durmuyor, sokaklarda çıldırmış gibi hareket ederek dolaşıyorlardı. Haftalar süren danslarının sonunda kalp krizi ve yorgunluktan yüzlerce insan hayatını kaybetti. Din adamları ve yerel yöneticiler bunun bir veba salgını olduğuna karar verdiler. Fakat hiçbir çözümü dedavisi bulunamadı.

dans vebası
ölümcül dans vebası

Bir noktadan sonra günde yaklaşık 15 kişiyi öldürmeye başlayan salgının doğaüstü sebeplerden kaynaklanmadığı fark edildi ve doktorlar ve yetkililer ve bu salgının “sıcak kan” nedeniyle olduğunu iddia ettiler. Hastaları tedavi etmek yerine, doktorlar ahşap bir ev inşa ederek bu insanlara “dans etmelerini” önerdi.

Ergot mantarlarının toksik ürünlerinden kaynaklanan bir tür gıda zehirlenmesinden ya da kitlesel psikojenik bir hastalık olabileceğinden bahsedilse de henüz bilim adamları bu korkunç salgına neyin yol açtığından tam olarak emin değiller…

Profesyonel modern maraton koşucularının bile bu kadar yoğun antrenmanlara dayanamayacağına inanılıyor. Hiç yakalanmak istemeyeceğiniz bir hastalık olarak tarihte dans hastalığı veya dans vebası olarak yerini almıştır.

Koca karı ilaçları dediğimiz aslında Koca Karia olduğu söylenmektedir okumak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.